Jak wybrać bagażnik?

Bagażnik dachowy jest niezbędną bazą do zamontowania boxa lub innych akcesoriów na dachu samochodu.

Aby prawidłowo dobrać bagażnik dla swojego samochodu musimy posiadać kilka podstawowych informacji jak : marka, model, rok produkcji i typ nadwozia.
Bagażniki dachowe najczęściej montowane są za krawędź dachu tj. pod drzwi, na relingi lub w oryginalne punkty fabryczne.
Bagażniki dachowe posiadają belki stalowe lub aluminiowe. Belki aluminiowe charakteryzują się ładniejszym wyglądem oraz praktycznym i łatwym sposobem montażu akcesoriów przy pomocy wsuwek. Jak również tym że są bardziej aerodynamiczne. Natomiast na belkach stalowych montaż wszelkich akcesoriów odbywa się przy pomocy cybantów/obejm. Ponadto warto wiedzieć, iż belki aluminiowe, które posiadają aerodynamiczny kształt nie generują szumów oraz hałasu. Przykładem takich belek są belki Thule WingBar, które przypominają swoim wyglądem skrzydło samolotu.

Najczęściej pojawiające się pytania klientów

Z jaka prędkością mogę się poruszać z bagażnikiem na dachu?

Na pewno przede wszystkim trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem. O ile jazda z samymi belkami nie ogranicza nas zbyt mocno to już dołożenie boxa czy uchwytów rowerowych wraz z rowerami diametralnie zmienia postać rzeczy. W kwestii bezpieczeństwa należy zwracać szczególną uwagę na przeciążenia przy ruszaniu, hamowaniu i zakrętach. Silne podmuchy bocznego wiatru mogą być również dużym zagrożeniem. Większość producentów zaleca prędkości nie przekraczające 120-130km/h .Dlatego należy pamiętać o tym, iż jazda z ładunkiem na dachu powinna być bardziej płynna i wolniejsza niż jazda bez załadowanego bagażnika.

Jaka jest nośność belek, ile mogę przewieść ?

Pytanie o nośność jest jak najbardziej uzasadnione bo jest to często jedno z kryteriów doboru bagażnika. Pamiętać jednak trzeba że dopuszczalny ciężar przewożonego ładunku tylko połowicznie zależy od nośności naszej bazy. Bardzo istotna jest nośność dachu samochodu, która najczęściej wskazana jest w instrukcji obsługi pojazdu. Ważne jest, aby nie przeciążać dachu samochodu, aby pamiętać o tym, iż na obciążenie dachu składa się nie tylko ciężar ładunku, lecz także systemu nośnego i akcesoriów.

Czy to prawda ze bagażniki hałasują?

Każdy bagażnik przy większych prędkościach będzie emitował hałas, jego natężenie jest zależne od klasy belek, jak i specyfiki danego samochodu. Zazwyczaj największy hałas towarzyszy podczas jazdy z samymi belkami. Hałas zmniejsza się po zamontowaniu uchwytów rowerowych lub boxa. Jeżeli nie przewozisz na stałe uchwytów rowerowych lub boxa w celu zwiększenia komfortu jazdy i zmniejszenia zużycia paliwa wskazane jest zdemontowanie belek bagażnika.
 
Czy jak zmiennie samochód to bagażnik będzie tez do niego pasował ?       
    

Na rynku znaleźć można bagażniki pasujące do kilki, kilkunastu modeli samochodów, są to reguły rozwiązania najtańsze. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest sięgniecie po bazę producentów którzy dają możliwość dopasowania bagażnika dokładnie do posiadanego przez nas modelu auta.
Taki bagażnik daję nam możliwość wymiany tak zwanego kitu (zestawu dopasowującego) i zaadaptowanie bagażnika do innego samochodu. Spore znaczenie będą też miały gabaryty kolejnego pojazdu ponieważ występują różne długości belek i nie zawsze pozwolą one na płynne przełożenie bagażnika na kolejny samochód. Nie istnieje bagażnik uniwersalny pasujący do wszystkich modeli samochodów. W przypadku bagażników na reling również trudno jest o gwarancję dopasowania do innego auta. Jest tak, dlatego iż profile relingów są coraz bardziej zróżnicowane. Najważniejszym kryterium przy wyborze bagażnika dachowego jest sposób mocowania bagażnika, który zapewni bezpieczne oraz długie użytkowanie.

W jaki sposób montuje się akcesoria do belek ?

Tradycyjnym sposobem montażu akcesoriów lub boxów na bagażniku dachowym są tzw. cybanty/ obejmy. Aluminiowe belki dają możliwość zamontowania akcesoriów i boxa na wsuwkach, tzw wsuwki T,  które umieszcza się w profilu belki. Zaletą tego systemu montażu jest elegancki wygląd oraz utrudniony demontaż przez osoby nie powołane.