Rowerem po Polsce. 10 najlepszych szlaków rowerowych [2020]


To wciąż dobre lata dla turystyki rowerowej w Polsce. Nowe trasy rowerowe nareszcie przenoszą standard uprawiania turystyki rowerowej w Polsce na europejski poziom. Swoją sieć dróg rowerowych wciąż rozbudowują Małopolska i Pomorze Zachodnie, niedawno dołączyło do nich Pomorskie. Pojawiają się w końcu mniejsze, udane projekty jak Żelazny Szlak Rowerowy. Podróże rowerowe po naszym kraju mają szansę przestać być rozrywką z pogranicza sportów ekstremalnych i stać się łatwiej dostępne dla osób ceniących aktywny wypoczynek. Bo europejski styl uprawiania turystyki rowerowej to przede wszystkim wydzielone, odseparowane od ruchu samochodowego drogi rowerowe, biegnące z dala od wypełnionych spalinami arterii, przejezdne dla użytkownika dowolnego roweru i bezpieczne dla osób w każdym wieku.

  1. Velo Dunajec - Małopolska
Prace na szlaku Velo Dunajec jeszcze trwają, ale już teraz można nazywać tę trasę najpiękniejszą w Polsce. Start pod Tatrami w Zakopanem, meta nad Wisłą pod Tarnowem. A po drodze Nowy Targ i Gorce, efektowny przejazd nad Jeziorem Czorsztyńskim, malowniczy Pieniński Przełom Dunajca i wydzielone odcinki dróg rowerowych wzdłuż dolnego biegu rzeki z kilkoma właśnie budowanymi efektownymi przeprawami. To najpiękniejsza trasa rowerowa w Polsce, ale też jedna z najpiękniejszych w Europie. Po Velo Dunajec można dojechać już do Nowego Sącza, a w przyszłym roku - może już do samego Tarnowa?
 
  1. Szlak wokół Tatr - Małopolska
Gdyby nie Velo Dunajec, miano najpiękniejszego w Polsce przypadłoby właśnie Szlakowi wokoł Tatr. Polsko-słowackie przedsięwzięcie to pierwszy rowerowy projekt w Polsce budowany na taką skalę. Trasa mojej pierwszej wycieczki biegła tylko po pierwszej części szlaku poprowadzonej po nieczynnej linii kolejowej z Nowego Targu do słowackiej Trzciany, jednak obecnie zostały już wybudowane wszystkie odcinki po polskiej stronie. Gdy swoje prace dokończą Słowacy, powstanie doskonała propozycja rowerowego wypoczynku na kilkudniowej pętli wokół Tatr.
  1. Velo Baltica - Pomorze Zachodnie
Dla wielu turystów rowerowych z Polski to właśnia ta trasa powinna znajdować się na pierwszym miejscu. Velo Baltica to leżący w województwie zachodniopomorskim fragment europejskiego szlaku rowerowego EuroVelo 10 biegnący wokół Morza Bałtyckiego. Dotychczas trasę tę określano symbolem R10. Kolejne odcinki trasy zyskują w ostatnich latach nowe oblicze, zmieniając często nieprzejezdne fragmenty w nowoczesną trasę rowerową w wyjątkowej scenerii. Powstają nowe asfaltowe trasy, parkingi i miejsca odpoczynku dla rowerzystów, jest nowe oznaczenie.
 
  1. EuroVelo 10 / R-10 - Mierzeja Helska
To dopiero początek inwestycji Pomorskiego w nowy kształt popularnej nadmorskiej trasy R10, czyli europejskiej trasy rowerowej EuroVelo 10 wokół Morza Bałtyckiego. Odświeżona nawierzchnia na wielu fragmentach tej niezwykle popularnej trasy, w tym po niezmiernie popularnym fragmencie między Helem a Juratą, każe mi umieścić ją w tym zestawieniu. Warto pamiętać, że dużo lepiej zaplanować przejazd tym odcinkiem poza wysokim sezonem letnim - latem tłumy turystów mogą odebrać przyjemność z jazdy i poznawania tego niezwykłego miejsca.
 
  1. Velo Czorsztyn - Małopolska
Velo Czorsztyn to krótka, około 30-kilometrowa trasa uzupełniająca dłuższy, popularny szlak rowerowy Velo Dunajec. Pętlę wokół jeziora można objechać albo korzystając z połączenia promowego między Czorsztynem i Niedzicą, albo wydłużając ją nieco o odcinek w Pieninach. Spektakularne poprowadzenie szlaku rowerowego po drogach rowerowych wokół Jeziora Czorsztyńskiego sprawiło, że Velo Czorsztyn od razu stał się najpopularniejszą rodzinną trasą rowerową w Polsce i motorem rozwoju usług turystycznyck
 
  1. Blue Velo - Pomorze Zachodnie
Według zapowiedzi marszałków nadodrzańskich województw Blue Velo, nazywana też Odrzańską Trasą Rowerową, pobiegnie wzdłuż Odry od południowej granicy Polski aż nad Morze Bałtyckie. Najbardziej zaawansowane prace mają miejsce w Zachodniopomorskiem, gdzie już gotowe jest kilkadziesiąt kilometrów trasy z Gryfina do Trzcińska-Zdroju, wybudowanej między innymi w śladach dawnych linii kolejowych. Trwają prace między innymi na kolejnym odcinku prowadzącym do Międzyzdrojów, gdzie szlak poprowadzi wałami przeciwpowodziowymi Odry i Zalewu Szczecińskiego.
 
  1. Wiślana Trasa Rowerowa - Małopolska
Budowa małopolskiego odcinka Wiślanej Trasy Rowerowej rozpoczęła realizację nowatorskiego w polskiej turystyce projektu Velo Małopolska, mającego na celu budowę setek kilometrów szlaków rowerowych wzdłuż rzek Małopolski. Drogi rowerowe położone na wałach przeciwpowodziowych Wisły mają długość ponad 150 kilometrów i biegną z Oświęcimia na wschodzie do Szczucina na zachodzie województwa. W środku dystansu leży Kraków, który sukcesywnie uzupełnia brakujące kilometry Wiślanej Trasy Rowerowej na swoim terenie.
 
  1. Trasa Pojezierzy Zachodnich - Pomorze Zachodnie
To druga z tras projektu "Rowerem przez Pomorze Zachodnie", której gotowy pierwszy fragment już pozwala na rowerowe podróże. Zaczyna się tuż pod oryginalnym, nieczynnym mostem kolejowym w Siekierkach, który wkrótce stanie się polsko-niemieckim mostem rowerowym. Później po gotowym fragmencie drogi rowerowej po zlikwidowanej linii kolejowej biegnie do Trzcińska-Zdroju. Kolejne odcinki wkrótce poprowadzą przez Myślibórz, Drawsko Pomorskie, Złocieniec, Borne Sulinowo i Szczecinek aż do Białego Boru, tworząc piękną krajobrazowo trasę o długości ponad 400 kilometrów.
 
  1. Kaszubska Marszruta - Bory Tucholskie
Projekt tras rowerowych w Borach Tucholskich jest najstarszy w tym zestawieniu, a mimo to wciąż imponuje zrealizowaną ideą. W dodatku jego autorem nie jest żaden z samorządów wojewódzkich dysponujących największymi możliwościami finansowymi, a niewielki powiat chojnicki przy udziale lokalnych partnerów. Nigdzie indziej w Polsce nikt nie wpadł na podobny pomysł i w żadnym innym miejscu nie można spędzić weekendu na bezpiecznych, wydzielonych drogach rowerowych w naturalnej scenerii. Po tragicznym huraganie trasy Kaszubskiej Marszruty przeszły już prace naprawcze i czekają na turystów.
 
  1. Żelazny Szlak Rowerowy - Śląskie

Taka inwestycja jak Żelazny Szlak Rowerowy powinna służyć za wzór dla innych samorządów. Dzięki staraniom miasta Jastrzębia-Zdrój i jego partnerów na nieużywanym torowisku powstało kilkanaście kilometrów drogi rowerowej, która z miejsca zyskała uznanie mieszkańców miasta i sąsiednich gmin. Wykonany z rozmachem, choć nie bez uchybień, po kolejowy odcinek połączono ze szlakami rowerowymi w Czechach i powstała przyjemna propozycja jednodniowej wycieczki rowerowej.

Źródło: https://www.znajkraj.pl/